Couchpotato.gr

Couchpotato.gr

27·Σεπ·2010 Dexter 5×01 “My bad”

That’s the first human thing you’ve done

dexter-5x01

Η αστυνομία βρίσκει τον Ντέξτερ σε κατάσταση σοκ έξω απ’το σπίτι και το μόνο που τους λέει ήταν “It was me”. Όπως και να το κάνεις είναι λίγο ύποπτες κουβέντες για να ακούγονται στον τόπο του εγκλήματος. Οι μόνοι που δείχνουν να προβληματίζονται γι αυτό είναι το FBI και ο Κουίν.

Η Ρίτα ήταν σημαντική για τον Ντέξτερ. Ήταν εκείνη που τον σύστησε στον κόσμο, πριν τη γνωρίσει απλά υποδυόταν ότι είναι μέρος του. Ο τρόπος που ανακοινώνει στην Άστορ και τον Κόντι ότι δολοφονήθηκε η μητέρα τους είναι βγαλμένη από την πρώτη σαιζόν. I’m sorry for your loss. Όπως κάποτε που παρατηρούσε και μιμούνταν ανθρώπινες συμπεριφορές.

Ωστόσο η Ρίτα δεν ήταν εξίσου σημαντική για εμάς τους θεατές. Δε θα λείψει σε κανέναν. Έτσι το επεισόδιο, που ουσιαστικά είναι αποχαιρετισμός στον χαρακτήρα, μοιάζει πολυυυυ μεγάλο. Ο Ντέξτερ κυκλοφορεί σαν ζόμπι, ανίκανος να εκφράσει τον πόνο του. Δίπλα του βρίσκεται η Ντεμπ, δυνατή αλλά και φρικαρισμένη με την αντίδραση του αδερφού της. Αλήθεια, αυτή η ηθοποιός έχει τεράστια βελτίωση. Στην αρχή δε βλεπόταν.

Και ξαφνικά, ο Ντεξ ξεσπάει, σκοτώνει έναν καημένο και βγάζει σπαρακτική κραυγή. Ούτε κώδικας του Χάρι, ούτε χειρουργική προσοχή, ούτε τίποτα. Ξέσπασμα. Δεν είναι μυστικό ότι ο Μάικλ Σι Χολ είναι έξοχος.

Αυτή ήταν και η σκηνή που έδωσε λόγο ύπαρξης στο επεισόδιο. Γιατί κατά τ’άλλα ήταν περισσότερο τέλος της προηγούμενης σαιζόν παρά αρχή της τρέχουσας. Παρόλα αυτά ο Ντέξτερ επέστρεψε, με το FBΙ στο κατόπι του για το ένα έγκλημα που δε διέπραξε. Καλή αρχή.


Tags: Dexter · Κριτική, Σχόλια: 8 Σχόλια


8 Σχόλια μέχρι τώρα

  • 1 Yiannis/Pefki // 28 Σεπτεμβρίου, 2010 στις 10:00

    Ontws o Michale J. Hall einai poli kalos h8opoios, xwris ipervoles sthn ermhneia tou. Alla kai h Jennifer Carpenter (Deb) einai para poli kalh, thn prohgoumenh season se 2-3 skhnes (pou klaiei gia to 8anato tou detective einai apo ths liges fores pou exw pistepsei tetoiou eidous ermhneia…
    P.S. Asxeta me to rolo ths sto Dexter san Rita, afto pou parathrhsa apo thn Julie Benz einai to ametakinhto metopo ths, apo to bottox (profanos) den exei KAMIA ritida k kanena eidous ekfrash…einai apistefto 🙂

  • 2 bibi // 28 Σεπτεμβρίου, 2010 στις 11:41

    ο,τι και να λεμε η σειρα δεν παιζετε!!!!!!ειναι η καλυτερη!!!!!!!

  • 3 Maria // 28 Σεπτεμβρίου, 2010 στις 20:23

    Michale C. Hall= απλά απίστευτος ηθοποιός. Η Jennifer Carpenter είναι λίγο υπερβολική θα μπορούσα να πώ. Η ερμηνεία της είναι too much κάποιες φορές. Για τη Ρίτα διαφωνώ, είχε & αυτή το λόγο ύπαρξής της. Καλυμένος μέν, σημαντικός δε. Το επεισόδιο μάλλον ήταν ένας αποχαιρετισμός στη Ρίτα & απο δώ & περα μάλλον ξεκινάει η αντίστροφη μέτρηση για τον Dexter….

  • 4 rafaellicious // 28 Σεπτεμβρίου, 2010 στις 23:15

    Οτι και να λέτε εσείς, εμένα η Ρίτα μου άρεσε πολύ! Δεν ήταν τόσο επιφανειακή όσο έδειχνε, εξαιτίας της υπήρξαν πολλές ανατροπές.

    Όσο για τον Michael C. Hall είναι εξαιρετικά ταλαντούχος ηθοποιός αλλά μου είναι κι ιδιαίτερα συμπαθής 🙂
    Η Carpenter όντως βελτιώθηκε πολύ και παρόλο που στην αρχή με εκνεύριζε αυτό το στυλάκι “εγώ μαμάω και δέρνω” μου αρέσει που προστατεύει όσους αγαπάει μέχρι αηδίας.

  • 5 Dimitris // 29 Σεπτεμβρίου, 2010 στις 15:23

    Δε συμφωνώ ότι “Αυτή ήταν και η σκηνή που έδωσε λόγο ύπαρξης στο επεισόδιο”.
    Η σειρά είναι -κατά τη γνώμη μου- σειρά χαρακτήρων από την αρχή, οπότε καλώς αναλώνεται στα ψυχολογικά και την εσωτερική πάλη του Dexter. Για να φτάσει στο ξέσπασμα του τέλους, έπρεπε να δείξει και όλα τα προηγούμενα.
    Anyway, η σειρά ήταν και εξακολουθεί να είναι φοβερή!

  • 6 konstantina_son // 29 Σεπτεμβρίου, 2010 στις 22:33

    Είναι μια απίστευτη σειρά! Η αγαπημένη μου! Εμένα ο χαρακτήρας της Rita μ’ άρεσε πολύ, καθώς και η Julie Benz ως ηθοποιός! Θεωρώ πως έχει ένα ιδιαίτερο ταλέντο. Όσον αφορά στον χαρακτήρα που υποδυόταν πιστεύω πως είχε μεγάλη σημασία για την εξέλιξη της σειράς. Μέσα από την Rita μάθαμε πτυχές του χαρακτήρα του Dexter που δε θα μαθαίναμε διαφορετικά. Εξάλλου η σημασία του χαραχτήρα της και η απήχηση της στον κόσμο φαίνεται και από το κόστος που είχε στους φανατικούς η απώλεια της!
    Ο Michael C. Hall είναι ένας από τους καλύτερους κατά την γνώμη μου ηθοποιούς. Έχει ένα προσωπικό style που τον κάνει ξεχωριστό και μπορεί να προσαρμόζεται σε κάθε ρόλο που του δίνεται και να είναι εξίσου καλός! Τέλος, η Jennifer Carpenter νομίζω πως έχει βελτιωθεί αρκετά και έχει να μας δείξει ακόμα πολλά! Το μόνο σίγουρο είναι πως και φέτος θα παρακολουθούμε ανελλιπώς τη σειρά!

  • 7 Markos // 30 Σεπτεμβρίου, 2010 στις 00:08

    Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες. Η Ριτα ηταν κομβικος ρολος στη σειρα αλλα και για τον Ντεξτερ και γιαυτο της αφιερωθηκε ολο το πρωτο επεισοδιο της σεζον. Το “πολυυυυ μεγαλο” που γραφεις ειναι επειδη δεν εγινε κανενας τελετουργικος φονος.

  • 8 dimitris // 30 Σεπτεμβρίου, 2010 στις 02:41

    Η σκηνή στο γραφείο τελετών όπου ο Ντέξτερ λέει από μέσα του :”πώς το κάνει αυτό” , είναι σαφής αναφορά στο Six feet under όπου ήταν νεκροθάφτης ο ίδιος.