Couchpotato.gr

Couchpotato.gr

21·Μαΐ·2012 Διαγωνισμός: Κέρδισε το blues cd του Hugh Laurie

O Χιού Λόρι ξεκίνησε από την κωμωδία στη Μεγάλη Βρετανία, μαζί με τα φιλαράκια του Έμα Τζόμσον και Στίβεν Φράι. Θέατρο, τηλεόραση, κινηματογράφος, και το 2004 έρχεται ο ρόλος της ζωής του. Η αμερικάνικη προφορά του doctor House ξεγέλασε το σύμπαν, και γρήγορα ο Λόρι έγινε ο πιο ακριβοπληρωμένος ηθοποιός στην αμερικανική τηλεόραση.

Οι ταλαντούχοι άνθρωποι όμως εκφράζονται με πολλούς τρόπους. Ο doctor House έχει δείξει το μουσικό του ταλέντο πολλές φορές στη σειρά, και έχει ιδιαίτερη αγάπη στα μπλουζ της Νέας Ορλεάνης. Στο πρώτο προσωπικό του άλμπουμ τραγουδάει, παίζει πιάνο, και συνεργάζεται με σπουδαίους μουσικούς της μπλουζ.

Με αφορμή το τέλος της σειράς, θα κάνω δώρο ένα cd σε κάποιον που θα αφήσει ένα ωραίο σχόλιο σε αυτό το ποστ μέχρι το βράδυ της Παρασκευής. Σχετικό με τη σειρά. Σχετικό με τον πρωταγωνιστή. Σχετικό με τη μουσική. Σχετικό με την ιατρική. Σχετικό τελοσπάντων. Απαραίτητο για τη συμμετοχή είναι να συμπληρώσετε και ένα έγκυρο email, το οποίο φυσικά δε θα φαίνεται.

Ο νικητής θα ανακοινωθεί το Σάββατο 26/5/12.

* Ένα μυστήριο τεχνικό πρόβλημα δε σας επέτρεπε να αφήνετε σχόλια όλη την ημέρα (Δευτέρα). Διορθώθηκε τώρα – χίλια συγνώμη.


Tags: House · Διαγωνισμός, Σχόλια: 19 Σχόλια


19 Σχόλια μέχρι τώρα

  • 1 Maria // 21 Μαΐου, 2012 στις 22:05

    Θα πάρω το μπαστούνι μου, τον κυνισμό μου και τις πόρνες μου και δεν θα κοιτάξω πίσω. House.

  • 2 christos // 21 Μαΐου, 2012 στις 22:55

    it is never lupus.
    but people lie. everybody lies.
    so can it ever be lupus?

  • 3 Old Bear // 21 Μαΐου, 2012 στις 22:58

    Επειδή είμαι εκτός από φαν του House και φαν του Hugh Laurie λόγω της πιανιστικής του ιδιότητας (ερασιτέχνης πιανίστας και ο ίδιος γαρ), έχω ψηθεί για το σιντάκι. Κρίμα που ανέβασες πολύ ψηλά τον πύχη με το σχόλιο που θέλεις… θα προσπαθήσω:

    Όπως έκανε guest στα Friends, φαντάσου να έκανε guest στο How I met your mother. Και να έπιανε μια φορά ουσιαστικά τόπο στη χαζοσειρά το πιάνο του διαμερίσματος και τα skills του Neil Patrick Harris.

    Όσαμνες.

  • 4 ηλίας του 16ου // 21 Μαΐου, 2012 στις 23:59

    Επίσης στις εκδόσεις OPERA κυκλοφορεί το βιβλίο του “Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα”. Ένα αστυνομικοκατασκοπικό μυθηστόρημα με πολύ – ώρες ώρες σουρεαλιστικό – χιούμορ του τύπου: “Το σαλόνι ήταν τόσο τεράστιο που θα μπορούσες να παίξεις Φρίσμπυ εκεί μέσα, να διοργανώσεις Ποδηλατικούς αγώνες ή να ανεβάσεις ακόμα και Όπερα. Θά’ λεγες πως θα μπορούσε να… βρέξει κι όλας εκεί μέσα”.

  • 5 dunno // 22 Μαΐου, 2012 στις 10:02

    Θα έλεγε κανείς πως επειδή η σειρά 8 χρόνια τώρα μας ανάγκασε να αποχαιρετίσουμε πολλά αγαπημένα πρόσωπα (Cuddy, Cameron, “13”, …), θα μας είχε μάθει τον τρόπο να χειριζόμαστε καλύτερα τους αποχαιρετισμούς μας.

    φεῦ…

  • 6 jagg // 22 Μαΐου, 2012 στις 10:47

    Ας αφήσουμε το χιουμορ στην άκρη, τα πράγματα είναι σοβαρα…

    Τώρα που τελειώνει η σειρά, θα μου μείνει η εντύπωση ότι ο Hugh Laurie είναι ένας τύπος ακριβώς σαν τον Gregory House, αλλά με ελαφρώς μεγαλύτερες ικανότητες κοινωνικοποίησης απ΄ ότι το alter ego του. Είναι τόσο ευφυής άνθρωπος o Laurie που θα δεχόμουν να μου κάνει ακόμα και ιατρική διάγνωση, πλέον έχει κάνει διδακτορικό(8 χρόνια) στον τομέα diagnostics…
    Πάντως πιστεύω πως τώρα αρχίζουν οι προκλήσεις γι’ αυτόν τον θαυμάσιο ηθοποιό, τόσο καιρό υποδυόταν τον εαυτό του!!

  • 7 Sexta-feira // 22 Μαΐου, 2012 στις 13:48

    Dr. House: [closing the blinds so he can’t see Stacy] What? Mommy and Daddy are having a little fight, it doesn’t mean we’ve stopped loving you. Now, go outside and play. Get Daddy some smokes and an arterial blood gas test.

  • 8 Yiannis/Pefki // 22 Μαΐου, 2012 στις 14:59

    Dr. House sings the Blues!

  • 9 MicNaz // 22 Μαΐου, 2012 στις 16:07

    για όσους τον παρακολουθούσαμε στο Black Adder από τις ένδοξες εποχές του Seven-X, δε μας κάνει εντύπωση η τεράστια επιτυχία και αναγνώριση του Hugh…

    George: ‘My head… oh, my head… feels like the time I was initiated into the Silly Buggers Society at Cambridge. I misheard the rules and tried to push a whole aubergine up my earhole.’

  • 10 Gia // 22 Μαΐου, 2012 στις 17:02

    Ok, I am THAT person, αλλά το μικρό όνομα είναι λάθος στον τίτλο…

  • 11 Simigdalenios // 22 Μαΐου, 2012 στις 19:45

    Ωραίος δίσκος. Τον έχω ακούσει και ξεχωρίζω το St. James Infirmary με το σόλο πιάνο στην αρχή και το Battle of Jericho. Στη λίστα που είχα κάνει με τα άλμπουμς του 2011 το είχα βάλει στη θέση 30.

  • 12 Οδυσσέας // 23 Μαΐου, 2012 στις 15:15

    Όταν ένας Βρετανός ηθοποιός που έχει στο βιογραφικό του το “A Bit of Fry And Laurie” και το “Blackadder” κάνει τέτοια επιτυχία μιλώντας αμερικάνικα και παίζοντας το χαρακτήρα ενός γιατρού…μάλλον το κάνει πάρα πολύ καλά…

    “the fact that the sexual pleasure center of your cerebral cortex has been over-stimulated by spirochetes is a poor basis for a relationship. Learned that one the hard way”

    (Το έχω το CD, για τη χαρά του comment συμμετέχω!)

  • 13 mits // 23 Μαΐου, 2012 στις 18:42

    καταπληκτική σειρά, υπέροχοι ηθοποιοί με φυσικά καλύτερο τον πρωταγωνιστή.μοναδικό παράπονο ότι μου άφησε την αίσθηση πως τελείωσε κάπως απότομα(καθώς δεν ήξεραν από την αρχή της χρονιάς ότι θα είναι η τελευταία τους).

  • 14 tvjunkie // 24 Μαΐου, 2012 στις 01:07

    Η επιτομή της φιλίας του με τον Wilson, δια στόματος House στο S02E01….Bros before hoes, man!

  • 15 Sakis House // 24 Μαΐου, 2012 στις 02:46

    “The ancient greeks believed
    that swans only sang once
    at the point of their death
    one beautiful last lament.
    Well, this is
    my last swanlike lament.”

    House θα μας λείψεις…

  • 16 sofia // 25 Μαΐου, 2012 στις 12:05

    Το πιο πιθανό είναι ότι το κοινότυπο μήνυμά μου δεν πρόκειται να ψηφιστεί ως το ωραιότερο σχόλιο, όμως τόσο ο Hugh Laurie ως Dr House, είναι ο μικρός διαβολάκος στο μυαλό μου. Πολλές από τις ατάκες του θα ήθελα να τις είχα πει με ακριβώς τον ίδιο τρόπο. Δεν ξέρω αν ο Hugh Laurie έχει ομοιότητες με τον χαρακτήρα που υποδύεται, πάντως εγώ τον λατρεύω όπως και αν έχει και υποκλίνομαι στο ταλέντο του

  • 17 Γιαννης // 25 Μαΐου, 2012 στις 12:14

    Εχει κανει ενα καταπληκτικο περασμα – σε λιγα επεισοδια – στη κατασκοπευτικη αγγλικη σειρα Spooks. Θα ηθελα να τον δω παλι σε αγγλικη σειρά εποχής, π.χ. Downton Abbey ή σε δραμα εποχης με αυτον στον πρωταγωνιστικο ρολο.

    Οσο για την καλυτερη ατακα :

    “Thirteen, go stick a needle in your girlfriend’s pelvis–and no, that one’s not a metaphor. Suck out some marrow. That one was.”

  • 18 couchpotato // 26 Μαΐου, 2012 στις 01:15

    Ευχαριστώ για τα σχόλια τους αναπάντεχα λίγους αλλά συγκινητικούς φανς του House. Ο διαγωνισμός κλείνει εδώ, αλλά τα σχόλια παραμένουν ανοιχτά για μελλοντικούς οίστρους.

  • 19 Christine // 26 Μαΐου, 2012 στις 02:33

    Θα μπορουσε να γραψει παρα πολλα κανεις για τον Hugh Laurie, εξυμνωντας τον ως ηθοποιο, μουσικο, τραγουδιστη, συνθετη, συγγραφεα. Θα μπορουσε επισης να πει για το σπανιο χιουμορ του που συνδυαζει την αγγλοσαξωνικη φλεγματικοτητα με στοιχεια αυτοσαρκαμου. Ομως δεν θα μπορουσε κανεις να το αποτυπωσει καλυτερα απο τον ιδιο:
    “Είμαι αρκετά καλός σε πολλά πράγματα, αλλά δεν είμαι σε τίποτα εξαιρετικός, ακόμη. Είμαι ένας αρκετά καλός συγγραφέας. Δεν γράφω τόσο καλά όσο ο Μάρτιν Άμις, αν και θα το ήθελα. Αλλά μάλλον είμαι καλύτερος ηθοποιός από τον Μάρτιν Άμις. Όμως δεν είμαι τόσο καλός ηθοποιός όσο ο Κένεθ Μπράνα, αν και μπορώ να παίξω καλύτερο πιάνο από τον Κένεθ Μπράνα, αλλά δεν μπορώ να παίξω τόσο καλό πιάνο όσο ο Dr. John. Ισως να μπορώ να μαγειρέψω καλύτερα απ’ ότι ο Dr. John…”.